کلایمر

همه چیزهایی که باید درباره کلایمر بدانید

کلایمر یا داربست معلق که در ایران با نام بالابرنما یا قندوله نیز شناخته میشوند نوعی سیستم بالابر هستند. این سیستم ها بر روی سطح بیرونی ساختمانها به منظور دسترسی راحتتر به ارتفاع، جایگزین داربستهای سنتی شده‌اند. این دستگاهها با استفاده از دکلهای عمودی که به بدنه‌ی ساختمان متصل میشوند به بالا و پایین حرکت میکنند. سکوی کاری که روی این دستگاه جهت قرارگیری کارکنان و مصالح و تجهیزات مورد نیاز تعبیه شده است با استفاده از یک موتور قدرتمند به حرکت درمی‌آید. بر خلاف داربستهای معمولی، کارگران برای جابجایی نیازی به تغییر موقعیت سکوی کلایمر ندارند. آنها میتوانند بیشترین زمان را صرف کارهای تولیدی کنند.

طول سکوها بین 2.8متر تا 13.4متر برای دکلهای تکی و برای دکلهای زوجی بین 6.7متر تا 35.9متر متغیر است. این انعطاف پذیری باعث میشود تا کارفرمایان بتوانند بسته به عرض ساختمان خود سکوی مورد نظر را تعبیه کنند. همینطور بنا به طول ساختمان تا طول 9متر به صورت مجزا و برای بیشتر از آن تا 150متر متصل به بدنه ساختمان میباشند. کلایمرها با استفاده از دکل دوقلو میتوانند ظرفیت بار حداکثر تا 4550کیلوگرم را داشته باشند.

به عنوان یکی از جدیدترین فناوری موجود میتوان به میزان ایمنی بالای این دستگاهها برای کارگران و افرادی که در مجاورت آنها قرار میگیرند اشاره کرد. این ایمنی باعث کاهش چشم گیر احتمال آسیب دیدگی در محل کار میشود. با وجود سیستمهای ترمزگیری، سوئیچهای محدود و نیز ریل‌های محافظ میتوان تا حد بسیار زیادی نسبت به ایمنی این دستگاه اطمینان خاطر حاصل کرد.

موارد استفاده از این دستگاه تنها به حوزه‌ی ساختمان سازی محدود نمیشود. بلکه میتوان برای دسترسی به برج‌های بلند، سازه‌های نیروگاهی(مانند کولینگها)، سازه‌های پالایشگاهی(مانند مخازن نفت و گاز)، سیلوها، دیواره سد، زیر پل‌ها، تابلوهای تبلیغاتی بزرگ و درون پاسیوهای ساختمان‌ها استفاده کرد.

مزایای استفاده از کلایمر

 • ظرفیت بالای بار
 • سرعت بالا در دسترسی به نقاط
 • دسترسی راحتتر به ارتفاعات
 • سرعت بالا در نصب و راه اندازی
 • کاهش نیروی کار اضافه
 • افزایش بهره‌وری
 • جابه‌جایی آسانتر فقط با فشار دادن چند دکمه

کلایمرها توانایی تحمل و جابجایی بارهای بسیار سنگین را دارند و میتوانند برای ایجاد ثبات بیشتر حین کار به سازه گره خورده باشند. همچنین به دلیل قابلیت جابجایی به منظور ایجاد راحتی برای کار در هرگونه ارتفاعی احتمال آسیب دیدگی شانه و کمر را برای کارگران کاهش میدهند. در این حال سیستم های گاردریل تعبیه شده در اطراف سکوها باعث کاهش احتمال سقوط کارگران میشود. قابلیت بالای سفارشی شدن کلایمرها باعث میشود که برای هرگونه سازه‌ای مناسب باشند. این ویژگی این دستگاه را به یکی از بهترین گزینه‌ها برای انجام کار با کارآیی بسیار بالا و ایمن تبدیل میکند.

هیچگونه مقررات ایمنی خاصی برای کار با کلایمرها تعریف نشده. از آنجایی که نقش داربست را ایفا میکنند بنابراین در استانداردها باید از الزامات عمومی داربستها استفاده کرد. این استانداردها عبارتند از ظرفیت، دسترسی، بارگیری، ترخیص از خطوط برق، حفاظت در برابر سقوط و آموزش.

همه چیز درباره کلایمر

موضوعات بیشتر

اجاره کلایمر در تهران و اجاره کلایمر در کرج

خطرات در ساخت و ساز

درباره کلایمر و اجاره کلایمر
 • برچیدن :
  کلایمرها هنگام برچیده شدن فرو ریخته و منجر به تلفات جانی میشوند. عدم آموزش و مدیریت مناسب میتواند منجر به صدمات و تلفات شود. به طور مثال حذف اتصال کلایمر به ترتیب برای جداسازی قطعات باعث سقوط دستگاه و در نتیجه منجر به خسارات میشود.

 • شکست سازه‌ای :
  به دلیل توانایی بالا بردن بارهایی با وزن زیاد، افراد و تجهیزات یکی از بهترین گزینه‌ها برای ساختمان سازی میباشد. با این حال عدم رعایت محدودیت بار باعث ایجاد فاجعه و آسیب رساندن به دکل، مهاربندها و سطح پایه یا پایه‌ها میشود که منجر به خرابی، جراحات و مرگ میشوند.

 • سقوط :
  سقوط یکی از دلایل اصلی صدمات و تلفات در ساختمان‌هاست. اگرچه برای جلوگیری در سکوها گاردریل تعبیه شده است اما گاها قسمتی از گاردریل را جهت بارگذاری پالت جدا میکنند. عدم جایگزینی آنها باعث ایجاد شکاف در سکو میشوند که باید از سیستمهای مهار شخصی استفاده شود.

  عملکرد مناسب کلایمرها منجر به افزایش قابل توجه ایمنی و بهره‌وری میشود. از سویی دیگر، سوء استفاده یا استفاده نادرست از این فناوری منجر به حوادث فاجعه بار، تلفات کارگران و خسارتهای مالی شده است. دلایل اصلی ایجاد حوادث مربوطه به شرح ذیل میباشند :

 • نصب، جابجایی و برچیدن نامناسب

 • بازرسی ناکافی از اجزای سازنده یا استفاده نامناسب

 • قرار دادن در مجارت خطوط برق

 • عدم بستن سیستمهای گاردریل یا عدم استفاده از سیستمهای مهار سقوط

 • آموزش نامناسب کاربران کلایمر

 • عدم رعایت کارگران در جهت دانش و مهارت در انجام کار با دستگاه

موضوعات بیشتر

اجاره کلایمر در مشهد و اجاره کلایمر در تبریز

چرا کلایمر؟

 • آنها را می توان به چندین دکل متصل کرد

 • ارتفاعات و بارهای بیشتری را فراهم می کند

 • برای ارتفاع پایین، به راحتی متحرک هستند

 • قطعات آنها کمتر از داربست های معمولی هستند که این امر سرعت نصب و جابجایی را تسریع می کند

 • می توانند شما را به ارتفاع دقیق موردنیاز خود برسانند و کارها را ایمن تر و راحت تر کنند

 • این امکان را به شما می دهد تا حمل و نقل عمودی را با خطرات کمتری و کارایی بیشتری نسبت به داربست انجام دهید

 • انعطاف پذیری دسترسی به نقاط مختلف از طریق ماشین های برآمدگی طولانی‌تر و یا پل‌های رو به جلو

متغیر بودن سکوهای کاری به کارگران اجازه میدهد تا فضای بیشتری برای ذخیره مواد و مصالح داشته باشند

درباره کلایمر و انواع آن اجاره کلایمر

موضوعات بیشتر

اجاره کلایمر در کرمانشاه و اجاره کلایمر در شیراز

هزینه (خرید یا اجاره)

هزینه خرید یا اجاره کلایمر

زمان آن فرا رسیده است که به مقایسه بین خرید و اجاره کلایمر برای پروژه های خود بپردازیم. در اینجا نکاتی را قید میکنیم که میتوانند به شما در تصمیم گیری بین این دو مورد نقش بسزایی داشته باشند.

اول باید در نظر بگیرید که پروژه‌ی شما چه مدت طول خواهد کشید. برای پروژه‌های کوتاه مدت، اجاره کردن میتواند گزینه‌ی جذابتر و مناسبتری به نظر بیاید. ولی اگر پروژه‌ی شما قرار است مدت بیشتری زمان ببرد بنابراین از نظر اقتصادی میتوان گفت که خرید بسیار مقرونتر و به صرفه‌تر خواهد بود. از طرفی دیگر به دلیل انعطاف پذیری بالای این دستگاهها اگر پروژه‌های متعددی پیش رو دارید میتوانید با خرید این دستگاه در پروژه‌های دیگر خود به طور چشمگیری هزینه‌ها را کاهش دهید.

دوم باید با نیازهای پروژه‌ی خود به طور کامل آشنا باشید و اطلاعات جامع و کاملی نسبت به تجهیزات و موقعیت ساختمان خود بدست آورید. این اطلاعات شما را در برابر هزینه‌های اضافی قرار نمیدهد. به طور مثال بدلیل مستطیلی بودن سکوی کلایمر اگر پروژه‌ی شما دارای نمای هلال مانند باشد، این دستگاه نمیتواند نهایت استفاده و کاربرد را داشته باشد.

و در آخر باید متذکر شد که هزینه خرید کلایمر نسبت به داربست بسیار بیشتر است. اگرچه مزایای قابل اندازه‌گیری از نظر بهره‌وری، سرعت و ظرفیت وزن آن حائز اهمیت است ولی قیمت بسیار بالا قابل چشم پوشی نیست. به همین منظور اجاره‌ی این دستگاه به صرفه و گزینه‌ی مناسبی به شمار می‌آید.

موضوعات بیشتر

اجاره کلایمر در مازندران و اجاره کلایمر در اصفهان

سرویس و نگهداری کلایمر

مهم ترین شاخصه در عملکرد و طول عمر مفید کلایمرها، سرویس و نگهداری منظم و استاندارد آنهاست. این دستگاه ست تکمیلی از اجزای کوچکتر میباشد که دستورالعمل سرویس و نگهداری هرکدام از این موارد مجزا بوده و در دفترچه راهنمای آن ارائه میشود. در ادامه‌ی این مقاله نگاهی کلی به بحث سرویس و نگهداری بخش های مختلف آن میپردازیم.

وینچ‌های کشنده :

وینچ‌های کشنده مهم ترین و اساسی‌ترین نقش را ایفا میکنند. در داخل این وینچ‌ها از سیستم‌ها و قطعات متعددی استفاده شده است که به مرور زمان بر اثر استهلاک در آنها خوردگی ایجاد شده و نیاز به سرویس دارند. توصیه میگردد که به طور منظم در صورت استفاده‌ی مداوم هر سال یکبار نسبت به سرویس آنها اقدام شود. در ضمن دستگاه وینچ فقط باید توسط متخصص باز گردد و نیابد توسط افراد غیر متخصص اورهال شود.

سیم بکسل‌ها :

سیم بکسل‌ها یکی از بخشهای مهمی هستند که سلامت آنها در عملکرد وینچ‌های کشنده و بالاروندگی و ایمنی دستگاه اهمیت بسزایی دارد. سیم بکسل‌ها باید به طور منظم از نظر آسیب دیدگی ظاهری، بافت و عدم شکستگی آنها مورد بررسی قرار گیرند و در صورت وجود هر گونه خراش و مشکل به سرعت تعویض گردند و نیز از روغن کاری و گریس کاری آنها پرهیز گردد.

تابلو برق :

سیستم اصلی کنترل کننده دستگاه، تابلو برق آن میباشد که در داخل آن از انواع سیستم های ایمنی و حفاظتی بهره برده شده است، در این مورد نیاز است که در صورت مشاهده هرگونه نقص در عملکرد آن حتما با شرکت پشتیبانی دستگاه به منظور اقدامات جهت تعمیر هماهنگی‌های لازم انجام شود. در این قسمت نیز نیاز است هر یک سال یکبار بررسی های لازم انجام شود.

وزنه‌های تعادل :

وزنه‌های تعادل سازه‌های نگه دارنده کلایمر بر اساس ضریب ایمنی در استاندارد EN1808 تعریف میگردد. کنترل پیوسته‌ی تعداد و سلامت وزنه‌ها از اهمیت بالایی در ایمنی و کارکرد دستگاه دارد، به طوری که توصیه میشود تعداد، سلامت و محل قرارگیری آنها در دوره‌های کوتاه به طور منظم کنترل گردد.

در انتها لازم به تاکید است کلیه دستورالعمل های استفاده از دستگاه در دفترچه راهنمای کلایمر ارائه شده است و رعایت آن ها می تواند در افزایش عمر مفید دستگاه و ایمنی آن حائز اهمیت باشد.